دانشكده مهندسي دانشگاه بيرجند: تاريخچه دانشكده

منوی اصلی
تاريخچه دانشكده

دانشکده مهندسی در سال 1367 تحت عنوان آموزشکده فنی در دانشگاه بیرجند تاسيس و از سال 1368 با پذیرش دانشجو در دو رشته کاردانی برق در گرایشهای قدرت و الکترونیک آغاز به کار نمود. پس از آن بتدریج در طی سالهای مختلف در رشته های مهندسی معدن (1373)، کاردانی مکانیک (1373)، کاردانی کامپیوتر (1373)، کارشناسی مکانیک (1378)، کارشناسی ناپیوسته قدرت(1379)، کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر (1381)، كارشناسي ناپيوسته عمران گرايش سدو شبكه (1382)، کارشناسی پیوسته مخابرات(1383)، کارشناسی پیوسته قدرت و كارشناسي فناوری اطلاعات (1384) دانشجو پذیرفته است.

دوره های تحصیلات تکمیلی در سال1381 با پذیرش دانشجو در رشته کارشناسی ارشد مکانیک ( گرایش ساخت و تولید) آغاز شد و با پذیرش دانشجو در کارشناسی ارشد مهندسی برق در دو گرایش قدرت و مخابرات (1385) ، مهندسی مکانیک در دو گرایش: تبدیل انرژی (1386) ، طراحی کاربردی (1387) ، مهندسی برق – الکترونیک (1387) و مهندسی معدن- اکتشاف (1387) تداوم یافت. اولین دوره دکترا در این دانشکده در رشته مهندسی مکانیک- ساخت وتولید با پذیرش دانشجو در مهرماه 1387 آغاز به کار نموده است. با راه اندازی دوره های کارشناسی پیوسته به تدریج پذیرش دانشجو در دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در دانشکده متوقف و به آموزشکده های اقماری دانشگاه سپرده شده است.

 در حال حاضر دانشکده مهندسی دارای شش گروه آموزشی مهندسی: الکترونیک و مخابرات، قدرت، کامپیوتر، عمران، مکانیک و معدن است و از همکاری 37 عضو هیئت علمی تمام وقت در مرتبه استادیاری و 13 عضو هیئت علمی در مرتبه مربی برخوردار می باشد. اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسي که از فارغ التحصیلان بهترین دانشگاههای داخل و خارج کشور هستند ضمن انجام طرحهاي پژوهشي مختلف در اغلب همایش ها و کنفرانس های علمی داخلی و خارجی شرکت فعال داشته و دارند.

دانشکده مهندسی به لحاظ تجهیزات و تنوع کارگاهها و آزمایشگاهها در منطقه منحصر به فرد است هم اکنون 44 آزمایشگاه و کارگاه به صورت فعال در امر آموزش و پژوهش شرکت دارند. مرکز کامپیوتر دانشکده شامل: سایت عمومی،  کارگاه تخصصی، کارگاه آموزشی و سایت دانشجویان تحصیلات تکمیلی جمعا دارای 150 کامپیوتر می باشد. بخش عمده ای از آزمایشگاههای دانشکده دارای پتانسیل و توانایی بکارگیری در بخش های مختلف صنعت، معدن و کشاورزی در بخش پژوهش و انجام تست های استاندارد ملی هستند. تعدادی از این آزمایشگاهها هم اکنون در سطح منطقه و استان مشغول خدمت رسانی هستند. بخشهاي آزمايش استاندارد بتن، آزمايش ژئوالکتریک در زمینه شناسايي منابع آب زیر زمینی و آزمایشگاههای مکانیک در زمینه طراحی وساخت قطعات خاص صنعتی از بخش های فعال دانشکده هستند.

دانشکده مهندسی دانشگاه بیرجند تا کنون خدمات آموزشی و پژوهشی ارزنده ای در زمینه تربیت نیروی متخصص فنی در رشته های مختلف مورد نیاز منطقه و کشور و همچنین انجام پروژه های پژوهشی ملی – منطقه ای و دانشگاهی انجام داده است. وجود دانشکده از مهاجرت ناخواسته خیل عظیمی از جوانان این منطقه محروم به شهرهای بزرگ جلوگیری نموده و قبولی فارغ التحصیلان این دانشکده در مقاطع تحصیلی بالاتر بیانگر عملکرد مثمر ثمر و کیفی آن می باشد.


 
اخبار و اطلاعیه ها


روز/زمان
 
خوش آمدید
نام کاربری:

کلمه عبور:


به خاطر داشتن

[ ]
 
تماس با ما
نظر سنجی
راهنمای سایت
گالری عکس
کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشکده مهندسی دانشگاه بیرجند میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است